Anglerfish AFCL-HD57 4K MONITOR
HomeStore
The Story
Specifications
  • 5.7” IPS Screen
  • Full 4K High Resolution
  • High brightness: 550cd/m²
  • High Contrast: 1400:1
  • Support HD 1920x1080 & 4K Input
  • Viewing angle: 85°/85°(L/R), 85°/85°(U/D), wide 170° viewing angle
  • Ultra-thin Design
  • Rec.709 HD color standard
  • Color Calibration prior to shipping
  • Customizable Menu Colors
Overview
Battery
The Monitor is design to accept the standard Sony NP-F750 (4-cell, 7.2V rechargeable ) lithium-ion battery pack. Many aftermarket brands produce high quality battery packs which are compatible with the Sony brand. A 35Wh version of the battery can provide 4.50 hr of run time. A special 50Wh version can also be used which can provide up to 6.25 hrs of operating time.
Housing Design
The material of Construction: Aluminum Gr. 6061-T6 / Delrin
Surface Treatment: Type III Hard Anodizing
Pressure Rating: 200m Depth & Special 400m Version
Operating Temperature: -3ºC to +50ºC
Bulkhead Design
The material of Construction: Marine Brass
Surface Treatment: Chrome/Nickel Plated
Pressure Rating: 200m Depth
Cable Design
Anglerfish Creative Lighting has custom-designed their own cable capable of transmitting signals up to 8K. The solid core cable can withstand subsea pressures. It is fully shielded and armored with a layer of Kevlar along with 2mm thick TPU plastic doped with UV stabilizers to protect it from direct sunlight and exposure to the harsh subsea environment. The cable can withstand a pull force of 1,000kg and is cut resistance.
Software Features
  • Brightness Histogram
  • Peaking Focus Assist (three colors options)
  • False Colors
  • Zebra Exposure (1-100IRE adjustable)
  • Scan Mode (Under Scan, Over Scan)
  • Check Field (Red, Green, Blue, Mono)
  • Anamorphic Mode (1.3x, 2.0x, 2.0x magnification)
  • Image Flip (H, V, H/V)
  • Image Freeze
  • Center Marker
  • Screen Marker (80%,85%,90%,93%,96%, 2.35:1)
  • Ratio marker (4:3,13:9,14:9,15:9,16:9,1.85:1,2.35:1)
  • Color Temperature Adjustment
  • Nine Grid (Zoom one of the images to realize the full screen)
  • Zoom (4X, 9X, 16X)
  • HDMI Input/ Output Support Format:
    • 480i/576i/480p/576p
    • 1080i (60/59.94/50)
    • 720p (60/59.94/50/30/29/25/24/23.98)
    • 1080p (60/59.94/50/30/29.97/25/24/24sF/23.98/ 23.98sF)
    • 4K UHD 3840×2160p (30/29.97/25/24/23.98Hz)
    • 4096×2160p (24Hz)
Anglerfish AFCL-HD57 4K MONITOR - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Anglerfish AFCL-HD57 4K MONITOR - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Specifications
  • 5.7” IPS Screen
  • Full 4K High Resolution
  • High brightness: 550cd/m²
  • High Contrast: 1400:1
  • Ultra-thin Design
  • Rec.709 HD color standard
  • Customizable Menu Colors
Overview
Battery
Housing Design
Bulkhead Design
Pressure Rating: 200m Depth
Cable Design
Software Features
  • Brightness Histogram
  • False Colors
  • Image Flip (H, V, H/V)
  • Image Freeze
  • Center Marker
  • Color Temperature Adjustment
  • Zoom (4X, 9X, 16X)
    • 480i/576i/480p/576p
    • 1080i (60/59.94/50)
    • 4096×2160p (24Hz)