Inon UCL-165LD Close-up Lens
HomeStore
Inon UCL-165LD Close-up Lens
Inon UCL-165LD Close-up Lens
Inon UCL-165LD Close-up Lens
The Story
Inon UCL-165LD Close-up Lens
Product features
Product specifications
  • Outer diameter 75.2mm (3.0in.)
  • Length 21.9mm (0.9in.)
  • Mount system INON 28LD Mount
  • Weight Air: 133g (4.7oz) U/W: approx.72g (2.5oz)
  • Depth rating 60m (196.9ft)
  • Material Corrosion-resistant aluminum alloy
  • Glass / Coating Optical glass / both side anti-reflection coating
  • Lens construction 2 groups 2 elements
  • Focal length Underwater: 165mm  - In Air:  135.4mm
Description
Inon UCL-165LD Close-up Lens
Product features
Product specifications
  • Length 21.9mm (0.9in.)
  • Mount system INON 28LD Mount
  • Depth rating 60m (196.9ft)