Inon UCL-67M67 Close-up Lens
HomeStore
Inon UCL-67M67 Close-up Lens
Inon UCL-67M67 Close-up Lens
Inon UCL-67M67 Close-up Lens
The Story
The Inon UCL-67 M67 underwater close-up lens is designed to deliver high magnification yet superior image quality best suited to full frame SLR macro lenses of focal length 60mm - 100mm with comfortable long working distance enabling easy lighting.  The lens also supports mirrorless as well as compact system.
This close up lens is for underwater use only, +15 diopter, yet has a working distance of 52mm when used with 105mm camera lens.
This lens mounts on ports with 67mm threads.  The lens is also available as an LD mount version.
Compatible with:
  • Full frame sensor cameras using macro lenses in the range of 60mm to 105mm
  • APS-C sensor cameras using macro lenses in the range of 40mm to 60mm
  • Micro-four-thirds cameras using macro lenses in the range of 45mm to 60mm
Description
Compatible with: